A textilek beavatása..... Kell vagy sem?
Mit is jelent a beavatás és miért is van rá szükség?
A beavatásra azért van szükség, mert a természetes alapanyagú textilek, mint pl. a pamutvászon, len, viszkóz, gyapjú és ezen szálakat tartalmazó kevertszálas textilek bizony zsugorodnak, a beavatás során rendeződnek a szálak és nyerik el végső méretüket. Tehát mindenképp fontos, hogy ezen textiliákat még a felhasználás előt beavassuk, különben nagy meglepetés érhet minket :)
A zsugorodás mértéke nagyban függ a víz hőfokától és a textil fajtájától. A pamutvásznak esetén 30-40°C az ajánlott beavatási hőmérséklet, de természetesen magasabb hőfokot is bírja. Réges régen úgy tanultuk, hogy olyan hőfokon avassunk amilyennel a későbbiek folyamán mosni fogjuk az adott textilből készült terméket. Minnél magasabb hőfokon avatunk, annál nagyobb a zsugorodás mértéke. Egy átlagos 40°C-os beavatásnál kb. 7-10% a zsugorodás. Prémium vásznak esetében ez jóval kevesebb kb. 1-3%, mivel más technikával készülnek ezek a termékek. Kevertszálas textilek esetén 1-2cm-es méretváltozással számolhatunk, mig a 100% műszálas anyagok (pl.: minky, wellsoft) nem mennek össze, nincs szükség avatásra.

Hogyan végezzük el a beavatást?
Én a hagyományos beavatásra esküszöm, de természetesen mindenki maga dönti el, hogy melyik verziót választja. Mindkettőt leírom :)
Áztatós verzió:
Érdemes tiszta, mosószer mentes kb. 40°C-os vizet engedni egy lavórba/babakádba és abba beáztatni a textilt. A nagyon eltérő színeket érdemes külön avatni, bár a mai technológiának köszönhetően egyre kevésbé engedik a színüket, de biztos ami biztos :) Ha mégis engedné a színét akkor tegyünk az avató vízbe egy kis ecetet vagy sót és jól nyomkodjuk át az anyagot. Hagyjuk az anyagot teljesen kihülni a vízben majd alacsonyabb 600-800 fordulatszámon centrizzük ki. (Eredetileg nem lenne szabad centrizni, de télen vagy épp lakásokban nem megoldható a textilek szárítása, hisz nagyon csepeg belőle a víz és csavarni nem igazán ajánlott.) Magasabb fordulaton megtörhetnek a szálak és kimárványosodhat a textil. Miután megszáradt vasaljuk ki és kezdhetünk is szabni :)

Mosógépes variáció:
Ez sokkal, de sokkal egyszerűbb viszont nem lesz 100%-os, hisz pont a lényegi rész marad ki az avatásból. Gépi mosásnál többször is hideg sokkot kap a textil, hisz a mosási fázisoknál a felmelegedett textil hideg vízzel érintkezik, ami csak fokozatosan melegszik fel. Ezzel közel sem érjük el a tényleges szálrendeződést, a beavatás csak részleges. Arra mondjuk pont elegendő, hogy a gyári kemikáliákat kimossuk a textilből. Ennél a variációnál csak indítsunk el egy egyszerű 40°C-os mosást mosószer nélkül és, ha van rá lehetőség szabályozzuk a fordulatszámot 600-800 közé.
